

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 2 Ω |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 7.994566 mg |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 540 mW |
| Power Dissipation | 540 mW |
| Threshold Voltage | 1.6 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 50 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 380 mA |
| Rds On Max | 2 Ω |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Turn-On Delay Time | 3.9 ns |
| Turn-Off Delay Time | 15.7 ns |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 3.4 ns |
| Gate Charge | 300 pC |
| Drain to Source Resistance | 3 Ω |
| Nominal Vgs | 1.6 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 497515
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05510
Ext.Price$0.05510
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05510 | $0.05510 |
| 10 | $0.02755 | $0.27550 |
| 50 | $0.02461 | $1.23050 |
| 100 | $0.02199 | $2.19900 |
| 500 | $0.01965 | $9.82500 |
| 1000 | $0.01756 | $17.56000 |
| 3000 | $0.01568 | $47.04000 |
| 5000 | $0.01498 | $74.90000 |
| 10000 | $0.01431 | $143.10000 |
